środa, 27 sierpnia 2014

Zamki w Polsce

Owiesno

Owie­sno - zamek (ruiny) z pierw­szej ćw. XVII w., prze­bu­do­wa­ny w XVIII i XIX w.
Bu­dow­lę wznie­sio­no na pla­nie zbli­żo­nym do koła o śred­ni­cy 30 m. Zamek po­sia­dał okrą­gły dzie­dzi­niec i kwa­dra­to­wą wieżę, a ca­łość była oto­czo­na ka­mien­nym murem i fosą. Zamek peł­nił rolę sie­dzi­by rodu aż do 1797 roku, kiedy to miej­sco­we dobra prze­szły na wła­sność ro­dzi­ny von Se­idlitz. Zamek w pierw­szej po­ło­wie XVII i XVIII wieku zo­stał prze­bu­do­wa­ny na ba­ro­ko­wą re­zy­den­cję. Pod­wyż­szo­no wów­czas mury, a wieża zo­sta­ła po­więk­szo­na o ośmio­bocz­ną nad­bu­dów­kę. Prze­bu­do­wy te, a także ko­lej­na, prze­pro­wa­dzo­na w dru­giej po­ło­wie XIX wieku, istot­nie zmie­ni­ły wy­gląd bu­dow­li, za­cho­wu­jąc jed­nak jej pier­wot­ny, obron­ny układ.
Zamek był za­miesz­ki­wa­ny przez von Se­idlit­zów do II wojny świa­to­wej. Ode­bra­ny w 1945 r. przez pol­ską ko­mu­ni­stycz­ną ad­mi­ni­stra­cję, po­dzie­lił po­wo­jen­ne losy wielu in­nych re­zy­den­cji dol­no­ślą­skiej szlach­ty. Uni­kal­na w swo­jej for­mie bu­dow­la, która w do­brym sta­nie prze­trwa­ła lata wojny, od lat pięć­dzie­sią­tych XX wieku po­zba­wio­na zo­sta­ła ele­men­tar­nej opie­ki i w szyb­kim tem­pie za­czę­ła prze­ista­czać się w ruinę. W 1964 roku za­wa­li­ła się wieża.
Z daw­ne­go zamku obej­mu­ją­ce­go cy­lin­drycz­ną wieżę i ka­mien­ne mury ob­wo­do­we po­zo­sta­ły do dziś je­dy­nie frag­men­ty ścian z ba­ro­ko­wym por­ta­lem, nad któ­rym znaj­du­je się me­da­lion z męską i dam­ską głową oraz na­pi­sem "Nec Vita Nec Mors Se­pa­ra­bit" (Nic nie od­dzie­li życia od śmier­ci).

Owiesno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz