sobota, 23 sierpnia 2014

Zamki w Polsce

Rabsztyn

Zamek w Rabsz­ty­nie – zamek ry­cer­ski obec­nie w sta­nie ruiny, w miej­sco­wo­ści Rabsz­tyn, na Szla­ku Or­lich Gniazd, pie­szym i ro­we­ro­wym. Ety­mo­lo­gia nazwy po­cho­dzi z niem. Ra­be­ste­in - pol. kru­cza skała. U pod­nó­ża góry, na któ­rej wzno­si się śre­dnio­wiecz­ny zamek, znaj­du­ją się frag­men­ty re­ne­san­so­we­go pa­ła­cu zbu­do­wa­ne­go w XVII wieku jako zamek dolny.
U pod­nó­ża zamku gór­ne­go po­wstał zamek dolny z trój­skrzy­dło­wym pa­ła­cem o dwóch kon­dy­gna­cjach, w któ­rym było 40 pokoi. Ca­łość od­dzie­lo­na była od resz­ty wzgó­rza głę­bo­ką fosą.
W cza­sie po­to­pu wy­co­fu­ją­ce się woj­ska szwedz­kie splą­dro­wa­ły i znisz­czy­ły zamek, któ­re­go już nie od­bu­do­wa­no. Czę­ścio­wo był jesz­cze uży­wa­ny do po­cząt­ków XIX wieku, potem zo­stał opusz­czo­ny. W dru­giej po­ło­wie XIX w. po­szu­ki­wa­cze skar­bów wy­sa­dzi­li je­dy­ną za­cho­wa­ną część zamku – basz­tę oraz mury zamku dol­ne­go.
Na zamku od­by­wa­ją się co­rocz­ne tur­nie­je ry­cer­skie. Po trwa­ją­cej kilka lat czę­ścio­wej re­kon­struk­cji zamku, w 2009 roku od­da­no do użyt­ku wieżę straż­ni­czą i bramę głów­na.

Rabsztyn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz